logo
Dominikánsky knižný inštitút
bannermaria
SUPPLEMENTUM
AGENDA, CORRIGENDA
IM PARTE PRIMA


Alsó-Bottfalu. Usque 1894. Stephanus Rucska, abhinc Jakobéczy Ernestus adm.

Alsó-Esztergály. A 15. Maji 1673 - 11.Maji 1674. Blaskovics Martinus.

Alsó-Jattó. Usque 1890. Schramek, hinc Kuczmann Alexander. Ab 1893. Kulcsár Emericus admin. Eodem a. Lenkei Carolus admin. 1894. parochus.

Alsó-Korompa. Usque 1679. Marsalik Martinus. Szvetenay Nicolaus deleatur. Usque 1891. Kubina Andreas, hinc Ernyei Paulus admin. 1894. parochus.

Alsó—Ludány. 1657. Occ. Mensich Georgius

Alsó-Pól. Zsismann Ludovicus +23. Dec. 1889. Ab 1890. Pintér Carolus.

Alsó-Bakoncza. Usque 11. Aug. 1879. Kittenberger Stephanus. A 17. Aug. e. a. Karácsony Alexander. - Toman Josephus 'i- 17. Maji 1894. Mense Aug. e. a. Hinfiner Adalbertus parochus.

Alsó-Bécsény. Usque 1710. Fábry Georgius. Ab 8. Maji e. a. — 15. Mart. 1713. Stetina Andreas. Filia Saág. olim parochia cum filia Ujlacska, 29. Jul. 1679. collata Mihályffy Laurentio.

Alsó—Szemeréd. 1702. Jancsovics Paulus, deleatur.

Alsó-Várad. 1359. occ. Paulus rector eccl. Várad in Bars. A 30. Apr. 1742. Dobronay Stephanus et a 10. Febr. 1746. Szeniczy Joannes.

Aranyos-Maróth. Usque 17. Apr. 1679. Kůrthôsy Andreas. Usque 1702. Kinczel Michael. Fekete N. deleatur. Penes Reither Aloysium ab 1891. admin. in spir. et temp. Fertig Aloysius. 1894. Reiter penitus resignavit parochiam, Fertig admin. renunciatus.

Ardanócz. Silhányi Joannes. +12. Febr. 1893. Eodem a. Kuczmann Alexander parochus.

Assakůrt. Usque 1887. Bartovics Josephus & par. Ab eodem a. Hollady Eugenius usque 1893. Hinc Schurmann Josephus.

Báhony. Usque 1699. Oszeblicz Petrus, hinc Peszkó Joannes.

Bajna in cottu Strig. 1647. occ. Izó Joannes, alias Józsa licentiatus. In filia Epel fuit parochia, cujus parochus 1562. non interfuit synodo Tirnaviensi.

Bujna. in cottu Nitr. A 22. Mart. 1674. 1675. Matthaeovics Jacobus. 1647. Józsa Joannes deleatur. Bajóth. 1525. occ. Benedictus.

Bajta. Ab 1871. admin. 22. Jan. 1872. parochus Kovács Emericus. Ab eodem a. Edényi Martinus.

Baku. 1673. Petrik Michael et 1730. Mavics Mathias deleantur. A m. Majo 1733 — m. Jul. e. a. Ujváry Stephanus. Historiam hujus parochiae succinetam publicavit Ipolyi Arnoldus, Csallókôz. můemlékei. Arch. Kôzlemények, 1859. 47. Fusiorem Farkas Michael. (Magy. Sion, 1866. 845, 922.)

Balassa-Gyurmat, quae jam saec. XIII. exstitit. 1291. Michael, ac in nota: net illud de 1291.» usque ulbid. 285.» deleantur, pertinent enim ad Fiizesgyarmat.

Ballony. A 1. Maji 1703—1718. Hidassy Joannes.

Bánkeszi. Inter 1332. et 1337. Nicolaus pleb. de Quesu. Ab 1891. Flugler Joannes par.

Barth. Ab 1847. Mészáros Joannes. Zsigmond Emericus +19. Aug. 1890. Ab eodem a. Schäffer Adalbertus admin., dein parochus.

Báth. Ab 1665. Finta Andreas. Usque 1760. Pisuch Andreas. A 3. Mart. e. a. admin. 9. Sept. 1762. parochus Kubányi Andreas. Usque 1891. Sántha Augustinus. Hinc Mácsay Florianus.

Bátorkesz. 1808. non Specziár Michael, sed Emericus.

Bazin. 1656. Smutkó Stephanus, addatur. 1665. Nyitray Joannes et 1677. Sustovics Emericus deleantur.

Bikszérd. Usque 1892. Kollár Martinus. Hinc Szeder Alexander admin.

Bohunicz. 1746. Silhacsek Joannes deleatur.

Boldogfalva. Pokorni Adolphus +7. Mart. 1894. abhinc Csógley Colomannus int. admin.

Bozók. 1358. occ. Aegydius plebanus. Litterae S. J. post parochus adhibitae, deleantur.

Boos. A 25. Jan. 1681. Boczárdy Emericus. 1702. Lukács Martinus, non Stephanus.

Bôrzsôny. Usque 28. Aug. 1892. Fellermayer Joannes, hinc Kantor Ludovicus admin.

Brezova. Usque 9. Dec. 1678. Klenovics Georgius.

Buda-Eôrs. Parochia restituta 1744. Wagner Benedictus, can. hon. cath. eccl. Neosol.

Budapest. Ad s. Sigismundum. Ab 1890. Wezinger Carolus.

Budapest. Olim s. Mariae Magdalenae. 1436. occ. Stephanus.

Budapest ad s. Annam. Wůrtl Antonius + 27. Jul. 1890. Hinc Kantor Ludovicus int. adm. 15. Oct. e. a. Dômôtôr Gedeon parochus.

Budapest ad s. Stephanum. 1890. P. Lipovcsevics Laurus, ab 1893. P. Tamás Aloysius.

Budapest ad Visit. B. M. V. Ab 1890. Ott Adamus.

Budapest. Vetero Budae. In ecclesia Alba quae fuit olim parochia 1332. occ. Ladislaus. In eccl. ad ss. AA. Petrum et Paulum usque 1890. Cselka Ferdinandus, hinc Kirschhoffer Carolus.

Budapest. Ad Ass. E. M. V. in antique Fest. 1308. occ. Berardus, 1525. occ. Albertus.

Budapest ad s. Leopoldum. Simon Franciscus 23. Apr. 1890. Ab eod. a. Lollok Leonardus.

Budapest ad s. Elisabetham. Degen Titus + 19. Febr. 1894. Ab eodem a. Tótfalussy Adalbertus.

Budapest ad s. Rochum. Déry Michael + 8. Mart. 1891. Inde Veszely Aloysius admin.

Búr-Szent-Miklós. Ab 1727—1737. Klempay Joannes. Erdélyi Franciscus deleatur.

Bussa. Lehmann Augustinus +30. Maji 1890. Inde Matolai Julius parochus.

Csáb. 1535. occ. Valentinus. Usque 1892. Gonda Joannes Paulus. Hinc Laczkó Ludovicus.

Csábrág. Usque 1890. Lazó Athanasius, hinc Frastaczky Linus ord. s. Franc. prov. ss. Salvat.

Csejkô. Usque 1. Mart. 1738. Georgius Jelenfy. Ab 31. Mart. e. a. Ravasz Andreas. Usque 1892. Spuller Julius. Abhinc Sármir Joannes.

Cseke. Csulen Martinus + 23. Jan. 1894. Abhinc Csôgley Colomannus admin., subin Reindl Roman parochus.

Cseklěsz. A 28. Apr. 1664. Farkas Stephanus, ab 13. Aug. e. a. Tôlgyesi Joannes et a 22. Oct. 1668. Olasz Paulus. Markovics Aloysius + 4. Dec. 1892. Ab 1893. Pitthord Ladislaus et mox e. a. Stôszner Julius.

Cseszte. 13. Oct. 1563. occ. Grebeli Joannes de Lieberwer. Usque 1893. Malobiczky Ignatius. Hinc Bakics Joannes.

Csév. Usque 1890. Csizmar Martinus, abhinc Garay Stephanus.

Csiesó. A 18. Mart. 1706. Palásthy Martinus. Csáktornyay Antonius + 23. Dec. 1890. Ab 1891. Gál Stephanus.

Csiffár. 1647. occ. Bersovich Lucas. Spáczay Casparus fuit parochus, „Licentiatus“ deleatur.

Csolnok. Usque 1892. Lováky Antonius, abhinc Csáky Georgius.

Csúz. Usque 1890. Komlóssy Franciscus. Abhinc Horváth Vendelinus.

Csůtôrtôk. Ab 1666 — 17. Apr. 1668. Péterffy Andreas, can. Poson. Ab 1678—1679. Náray Georgius. Usque 1695. Megyesy Andreas. Ab 1710— 22. Sept. 1719. Nagyszeghy Paulus.

Czerova-Leszkó, nunc Korlátkô. E ňlia Jablonczensi 1787. parochia erecta. Ecclesia adjutorio Ottlik Juliannae 1756. erecta.

Cziffer. A 31. Aug. 1628. Mensich Mathias.

Dágh. Usque 1890. Garay Stephanus, hinc Csizmár Martinus.

Darnó. Capellania localis ab 1787. Ab 1787—1800. Pénzessy Joannes, Cornelius, cap. loc. 1797. Pénzessy Joannes deleatur. 1819. loco Darnay, lege Rimay. Usque 1892. Vida Joannes, abhinc Makai Joannes admin.

Dejte. Fuit 1561. in ADtu Nitr. distr. Csejthensi. Existit de eodem a. visitatio interessans. Fuit tune parochus Jácz Michael. 23. Maji 1606. occ. Bogdanóczy Adalbertus.

Deménd. Usque 1705. Berneczey Joannes. A 9. Maji e. a. Gregani Stephanus. Kisdy Sigismundus + 11. Sept. 1713. Usque 1890. Szilárdy Albinus, abhinc Csepy Paulus. In filia Százd 27. Jun. 1670. investitus Szalkay Albertus licentiatus.

Detrekeô-Csůtôrtôk. Usque 1889. Szeghy Ladislaus, abhinc Mellisek Alphonsus.

Detrekô—Szent—Miklós. Usque 1893. Janik Josephus. A m. Nov. e. a. Pitthord Ladislaus.

Dévény. 1647. occ. Delacz Joannes. A 26. Febr. 1667—1676. Rehperger Vitus, Joannes. Ab 15. Apr. e. a.—-1678. Volányi Petrus. Baros Georgius et Hamar Franciscus deleantur.

Dévény-Ujfalu. A 12. Apr. 1681. Prevratics Vitus, a 16. Dec. 1687. Metulnik Jacobus, a 1. Sept. 1692. Zgurics Franciscus et ab 1714. Novák Georgius in serie continuata. Dein a 28. Febr. 1758. m. Maji e. a. Koza Joannes. Chmelik Nicolaus T14. Dec. 1892. Ab 1893. Trubinyi Joannes.

Diószegh. Seffcsik Paulus + 9. Jul. 1891. Ab eodem a. Kisfaludy Vincentius.

Dômôs. Nedeczky Casparus + 6. Scpt. 1893. Ab eodem a. Petrás Josephus.

Drahócz. Usque 1893. Praznovszky Michael, abhinc int. applicatus. Ab 1894. Borovszky Josephus int. admin.

Drégelypalánk. Inter 1332. et 1337. occ. Joannes sacerdos s. Elyzabeth in ADtu Hont. Simonyi Rudolphus + 11. Apr. 1892. Ab eod. a. Bohuniczky Ignatius.

Dubova. Usque 1893. Bakics Joannes. Abhinc Dodek Andreas.

Duna-Szent-Pál. Usque 25. Apr. 1892. Vôrôs Vincentíus. Abhinc Vida Joannes.

Duna-Szerdahely. Occ. 1329. Joannes. 1332. Iwan. Ab 1340—1341. Joannes et 1446. Emericus.

Egegh. A 19. Aug. 1692. 8. Sept. 1696. Szent-Gotthardy Joannes. Sůttô Stephanus + 28. Mart. 1893. A m. Jun. e. a. Pohl Joannes.

Egerszegh. 1657. occ. Finta Andreas.

Egbell. Rehák Mathias + 2. Mart. 1894.

Abhinc Donoval Joannes, int. admin. Mense Sept. e. a. Kuna Franciscus parochus.

Egyházfalva. A 27. Apr. 1680. 21. Jul. 1689. Arokszállásy Martinus.

Ekel. In filia Nagytany a 21. Oct. 1674. Kecskeméthi Joannes, et in filia Aranyos a. 20. Mart. 1676. Lixai Michael licentiati.

Endrefalva. In filia Dolány, 1630. occ. Kassius Isaacus licentiatus.

Érseklél. Usque 1890. Erhárd Emericus admin., abhinc Farkas Alexander usque 1894.,
inde Orosz Ernestus et mox Erdôssy Stephanus.

Érsekujvár. Ecclesia parochialis 1877. sumtibus Joannis card. Simor ampliata, restaurata et alta turri provisa.(Simor-A1bum 114.) Ab 1602—1608. Posgay Joannes.

Farnad. 1295. occ. Petrus sacerdos de Farnad. Usque 1891. Baumann Leo admin. in spir. et temp.

Féll. 1672. occ. Radonay Andreas.

Felsô-Attrak. A 26. Apr. 1690. Nemniczky Nicolaus, a 24. Aug. e. a. Póka Stephanus et ab 1709. —— 30. Nov. 1713. Blaskovics Martinus.

Felsô-Diós. 1561. et 1562. occ. Antonius par. et VADiac. Usque 1629. Stomfai Georgius, Joannes, usque 1659. Chaholicz Mathias.

Felsô-Szeli. Ibi parochia jam ante tempus reformationis exstitit, de qua 1634. visitator Draskovics Georgius notata digna consignavit.

Felsô-Szôllôs. 1285. occ. Chima plebanus de Zelews.

Felsô-Vásárd. Usque 1890. Jedinák Theodorus, abhinc Bednár Paulus.

Felsô-Zsember. A 17. Maji 1703—1709. Bélik rectius Bieli Joannes, Georgius.

Fenyô-Kosztollin. 1676. Humay Franciscus et 1688. Rosdsienszky Christophorus deleantur. Usque 24. Jun. 1750. Boldis Andreas. A 23. Jul. e. a. usque 25. Jan. 1752. Valent Andreas. Usque 1890. Hainiss Justinus, abhinc Hruska Adalbertus.

Fůss. Inter 1332. et 1337. Benedictus. 1679. Szomolányi Georgius deleatur.

Fůzesgyarmat. 1291. inter parochias Hont nominatur. 12. Maji ejusd. a. occ. Michael presbyter ecclesiae de Gyormot.

Gajnr. 1653. occ. Hradessányi Georgius.

Galántha. 1656. occ. Nagy Albertus. Ab 1711—1719. Ujvendéghy Joannes. Filia Gány fuit olim parochia, cui adjuncta erant Nebojsza et Barakony. 1634. rudera ecclesiae in Gány cernebantur, uti Visitator Draskovics refert. Incolae erant Luthero addicti.

Galgócz. Ab 1635. Szkacsányi Martinus.

Garamszôllôs. Usque 1892. Podhragyay Paulus. Abhinc Spuller Julius.

Garamujfalu. A 5. Jun. 1680. Silesita Joannes, a 28. Sept. e. a. Gloselius Mathias. Munkay Joannes + 6. Mart. 1890. Abhinc Hônig Guilielmus.

Gerencsér. Series parochorum perturbata. Chronologicus ordo talis est: 1561. Franciscus, 1630. Naháczy, 1647. Zsakovics, abhinc sunt in ordine usque 1673. Meszarics, non Marics, 1674. Krausz, 1680. Vlahovics. 1681. Demovich et usque 19. Dec. 1704. Baktovics. Ceteri sunt in ordine. Usque 1890. Bednár Paulus, abhinc Roszipál Antonius. Ab 1893. Chrenkó Ignatius admin.

Grinád. Ab 1894. Chrenko Ignatius par.

Gúta. A 2. Maji 1611. — 27. Jun. 1612. Babóthy Franciscus.

Helemba. 1795. parochus, ponatur ad Sánta Georgium et apud Morvay deleatur.

Héregh. Hujus parochiae fusiorem historiam, junctim cum historiasui aevi in duobus vastis voluminibus scripsit Kovách Adamus. Inter M. SS. Biblioth. E. M. S. II. 23.

Hidaskiirt. Inter 1332. et 1337. Paulus de Visquelt, id est Vizkelet.

Hodruabánya. Usque 1890. Litassy Joannes Abhinc Paulovics Josephus.

Holica. Schnierer Ignatius + 4. Maji 1893. abhinc Kucsera Josephus.

Horvátgurab. 1596. ibi protestantes ecclesiam et scholam habebant pro quarum conservatione Illésházy Stephanus annue. 20. metretas tritici ordinavit. (Frankl, Iskolázás. 100.)

Hrachovistye. 1857. Translata ex Krajna. 1634. occ. Christophorus plebanus in Krakovicze. Usque 1873. Kanovics Carolus. Apud ceteros etiam anni septuagesimi ponendi.

Hradek. 1676. occ. Pixiades Georgius. A 17. Febr. 1728. Baján Paulus et a 2. Sept. e. a. -— 1729. Szlezák Michael. Usque 1893. Kovács Josephus, abhinc Fehérváry Colomannus.

Hradist. 1634. occ. Bogdanóczy Daniel. A 26. Maji 1668—1680. Padzirovszky Mathias. Usque 1707. Péterffy Georgius.

Hrussó nunc Magas—Majthén. A 14. Nov. 1705. Zacskovics Martinus. Ab 1805—1806. Simonyi Paulus. Usque 1893. Pohl Joannes, abhinc Schrutta Carolus.

Imely. Ab 8. Dec. 1711. Bázorsig Joannes licentiatus. Usque 1891. Simor Mauritius, abhinc Varga Joannes, admin. Ab 1892. Szilágyi Eugenius et ab 1893. Zoványi Michael.

Ipolyfôdémes. In filia Kelenye 20. Apr. 1698. investitus Illyés Joannes licentiatus.

Ipolynyék. (Alsó- és Felsô-Nyék.) 15. Sept. 1627. occ. Skultéti Martinus.

Ipolyság. 1358. occ. Stephanus pleb. De Saágh. 1630. occ. Seratoris Martinus licentiatus in Tesmag. Stéger Emericus + 18. Sept. 1893. abhinc Foltín Joannes. De ecclesia ad s. Martinum 1266. ibidem existente et ejus patrono, vide C. D. Arpád. cont. VIII. 154.

Ipolyszécsénke. Inter 1332. et 1337. 000. Stephanus sacerdos ss. Cosmae et Damiani in Hont. 1630. occ. Skultéti Martinus licentiatus in Swehenka. Usque 1890. Horváth Vendelinus admin. abhinc Fischer Augustinus parochus.

Istvánfalva. Matricae ab 1670. Usque 1678. Faber Adamus, Joannes. 1687. Stanó, non Hano. A 27. Apr. 1698—1702. Reich Samuel. Usque 1893. Jankovics Josephus, abhinc Vojtech Joannes.

Jabloncza. A 14. Jul. 1680. m. Sept. e. a. Cupetius Sebastianus.

Kápolna. Usque 1893. Pavlovszky Carolus, abhinc Roszipál Antonius.

Kátlócz. Usque 1894. Tóth Josephus, abhinc Plechló Joannes int. admin. ab 1894. parochus.

Kékkô. Usque 1880. Matolay Julius, abhinc Blaho Joannes admin. dein parochus + 14. Mart. 1893. Post hunc Szabó Alexius admin. ab 1894. parochus.

Kemencze. Usque 1703. Kovács Michael. 1697. Brosányi Joannes, deleatur. Usque 1711.
Gyôkeres Paulus, ideo Stankovics et Lehóczky deleantur. Usque 1733. Kôvér Antonius, ideo Ragyeczky deleatur. Dôbling Julius + 27 . Maji 1892. 28. Aug. e. a. Fellermayer Joannes investitus.

Kéménd. 1295. Sacerdos de Kéménd habuit molendinem. Knauz, Mon. Strig. II. 367. - Nota 2) deleatur.

Keresztůr. A 20. Jul. 1666—1667. Matthaeovics Jacobus, Petrus. Anni 1667—1670. Item Mahovics Jacobus deleantur.

Királyrév. Usque 1892. Makay Joannes admin. Abhinc Molecz Antonius admin.

Kisapáthi. Ab 1674. Zsembera Michael.

Kmethy Georgius deleatur.

Kisvendég. Usque 1890. Nahlik Aloysius, abhinc Jedinák Theodorus.

Komárom. Inter 1332. et 1337. Nicolaus capellanus s. Andreae.

Kôhidgyarmat. Marczell Joachimus + 21. Jan. 1892. A 23. Mart. e. a. Varga Desiderius.

Kurtakesz. A 15. Maji 1676. Zemlényi Michael licentiatus. Usque 1893. Nagy Michael
admin. abhinc Kardhordó Stephanus par.

Kúti. Dopjera Michael + 2. Dec. 1891. Ab 1892. Tomecsek Michael admin. Eodem a. Pukancsik Stephanus par.

Kůrth. PHeger Michael + 18. Sept. 1894.

Lamaos. Usque 1891. Rankó Stephanus, abhinc Hilbert Joannes.

Leányvár. Usque 23. Aug. 1893. Ebert Andreas, abhinc Mayer Emericus admin.

Lédecz. Usque 14. Mart. 1687. Csallókôzy Andreas, abhinc usque 18. Febr. 1689. Kovacsóczy Michael.

Lekár. 1630. occ. Szalay Stephanus licentiatus.

Léva. 1630. Bohuszlavszky Paulus deleatur. Usque 3. Jul. 1891. Lakner Antonius. Abhinc Báthy Ladislaus.

Lopassó. 1601. occ. Mossóczy Paulus. Ab 1676—1679. Jancsovics Joannes. Usque 1891.
Spáda Joannes. A m. Jun. e. a. Sándorfi Ferdinandus.

Madunicz. Rigell Franciscus + 29. Oct. 1889. Post hunc Chmela Josephus.

Magyarbé1. Usque 1891. Kisfaludy Vincentius, abhinc Kirchknopf Franciscus.

Malaozka. Csulen Stephanus + 13. Nov. 1892. Ab 1893. Kovács Josephus.

Marczal. Nikolényi Josephus + 17. Maji 1892. Abhinc admin. et mox parochus Kozma Nicolaus.

Mária-Nosztra. Usque 1892. Bôhm Carolus, abhinc Steinhůbel Ambrosius admin.

Modertárna. Usque 1891. Flůgler Joannes admin. abhinc Skultéti Joannes, qui + 19. Aug. 1892. Abhinc Skvareniua Anastasius ord. s. Franc. prov. Marianae.

Modor. Pachmann Florianus + 2. Jul. 1889. abhinc Ernyei Ludovicus. In protocollo cittis Modor 1506. occurrit: „Pongratz, Pfaŕf, derzeit Schulmeister und Marktschreiber zu Modor.“ Protocollum aliud cittis ab 1608—1609. in bibliotheca E. M. S.

Moravánka, nunc Moraván. Usque 1891. Dubniczky Joannes, abhinc Molnár Rudolphus
VADiac. distr. Galgócz.

Muzsla. Usque 28. Oct. 1893. Komlóssy Franciscus, abhinc Rudolf Adalbertus.

Nádas in cottu Poson. Usque 25. Sept. 1891. Halus Paulus. Abhinc Kollár Martinus.

Nagy-Bárkány. Inter 1332. et 1337. occ. Martinus de Barchan. Filia Mátra-Verebély, ab 1331. parochum habuit Demetrium.

Nagy-Csalomja. Inter 1332. et 1337. occ. Manasses.

Nagy-Czétény. 1285. occ. Buch sacerdos de villa Czétény. Usque 1891. Varga Joannes adm. abhinc Simor Mauritius adm.

Nagy-Emôke. Usque 1894. Hegedůs Gregorius, abhinc Horváth Rudolphus adm.

Nagy-Hind. Inter 1332. et 1337. occ. Laurentius.

Nagy-Jácz. Usque 1890. Bezák Josephus, abhinc Werner Franciscus.

Nagy-Kár. Usque 1892. Szilágyi Eugenius, abhinc Vargha Joannes.

Nagy-Kovaló. Usque 1892. Pukancsik Stephanus, abhinc Tomecsek Michael.

Nagy-Kereskény. Usque 1894. Reindl Romanus, abhinc Klenovics Petrus int. admin. 1894. parochus.

Nagy-Lóth. Usque 1892. Várady Carolus, abhinc Horánszky Stephanus admin.

Nagy-Magyar. Inter 1332. et 1337. occ. Petrus de Magerdorf. A 13. Nov. 1781. + 1803. Pázmán Stephanus. Abhinc usque + 9. Aug. 1828. Pázmán Petrus. Usque 1892. Kisfaludy Sigismundus, abhinc Leszkay Alexander.

Nagy-Mánya. Szakmáry Joannes + 15. Maji 1891. abhinc Ratimorszky Martinus.

Nagy-Maros. 1345. Petrus. Usque 1892. Thuránsky Hermannus, abhinc Robicsek Franciscus.

Nagy-Magyar. 1642. Ferencz Emericus. Franciscus deleatur. A 30. Apr. 1740—1750. Je1encsics Josephus.

Nagy-88116. 1613. Érsekujváry Wolfgangus. Salgó Joannes + 1. Jun. 1893. abhinc Varga Josephus.

Nagy-Sáró. Ecclesia s. Petri ap. in Sarou in cottu Bars occurrit a. 1266. C. D. Árpád cont. VIII. 154.

Nagy-Senkvicz. Usque 1890. Jedinák Theodorus, abhinc Szkokánek Josephus admin.

Nagy-Szelezsény. A 24. Jul. 1690. — 13. Nov. e. a. Magdalen Adamus. Usque 1736. Rotáry Joannes. —— 1752. Laczkó Mathias deleatur. Usque 1890. Chemela Josephus, abhinc Ziskay Emericus.

Nagy-Zellô. Kanovich Carolus + 28. Jan. 1893. abhinc Cserha Joannes.

Naszvad. 1613. occ. Érsekujváry Wolfgangus.

Negyed. Geleta Joannes + 29. Mart. 1892. abhinc Kubicza Terentius.

Nemes-Oroszi. Usque 1893. Cserha Joannes, abhinc Nagy Michael. Ab 1894. Lovász Colomannus int. admin.

Némethy, Hont. 1660. occ. Bludonicz Joannes.
Néved. Usque 1891. Mácsay Florianus, abhinc Chlebovics Stephanus admin.

Nyitrasárfô. 1633. Habasics Paulus deleatur.

Ó—Bars. 1359. occ. Paulus rector eccl. in Bars.

Ó—Lehota. Usque 1892. Molnár Rudolphus, abhinc Boll Joannes admin., ab e. a. P. Kollárik Gabriel ord. s. Franc. prov. Salv. admin.

Ottóvôlgy. Dissertationem historicam de oppido Ottenthal et ejus memorabilibus conscripsit Fandly Georgius. Inter MSS. Bibl. E. M. S. II. 451.

Párkány. Inter 1332. et 1337. occ. Lucasius. Usque 5. Sept. 1892. Korber Alexander, abhinc Jeszenák L. B. Gabriel.

Pereszlény. Usque 1893. Foltín Joannes, abhinc Drozd Paulus.

Péterfalva. Usque m. Sept. 1894. Kuna Franciscus.

Posonium ad s. Martinum. Occurrunt: 1405. Joannes, 1427. Martinus. 1561. Arnoldus. Eodem a. applicati rectores capellarum erant: Mathias presbiter subrector et capellanus capellae s. Catharinae. Magister Franciscus de Andreis rector capellae s. Ladislai in curia AEppatus Strig. Osvaldus capellanus capellae s. Corporis Christi, in civitate fundatae, quam Dominus Vesprimiensis habet. Ex visitatione e. a. peracta. 1598. occ. Benedictus. 1673. et 1674. Borsiczky Georgius denno. Usque 1893. Rimely Carolus, abhinc Zandt Edmundus.

Posonium ad ss. Trinitatem usque 1843. Czambert Joannes, abhinc Maár Carolus. Hic historiam ecclesiae parochialis suae exaravit. (M. SS. Bibliothecae E. M. S.)

Prasaicz. Usque 1889. Szecsányi Vilhelmus, abhinc Náhlik Aloysius.

Prencsfalva, rectius Berencsfalu. Ab 1877. Kmet Andreas Kunst deleatur.

Pudmericz. Ab 1711—1731. Izakovics Paulus, abhinc Izakovics Joannes. Mráz Stephanus + 7. Nov. 1892. abhinc Jankovics Josephus.

Půspôki. Inter 1332. et 1337. occ. Petrus de Pyspeki, 1342. Thomas de Pyspeki. Ab 1628. Baghi Josephus.

Radossócz. Usque 1892. Kucsera Josephus, abhinc Buczkó Joannes.

Récse. 1342. occ. Joannes. 1710. Stetina Andreas deleatur.

Révfulu. Usque 1892. Bohuniczky Ignatius, abhinc Jankovics Bartholomaeus.

Selmeczbánya. Kvassay Maritius + 3. Dec. 1891. abhinc Podhragyay Paulus.

Sempte. 1673. occ. Mattyasovszky Ladislaus.

Sissó. Usque 1892. Werner Franciscus, abhinc Hajniss Justinus.

Somorja. Résely Michael ?4. Jul. 1892. abhinc Kisfaludy Sigismundus.

Stepano. Usque 1892. Buczkó Joannes, abhinc Jámbor Petrus.

Strigonii in ecclesia cathedrali. A m. Mart. 1773. -— + 1. Dec. e. a. Biró Franciscus beneficiatus. Krotky Josephus 1— 4 Apr. 1893. Abhinc Csernoch Joannes.

Strigonii in Aquatica. Ab 1599—1600. Posgay Joannes, ab 1605—1610. Dubovszky Georgius. Dum pater provincialis S. J. suos 1688. visitaret Strigonii invenit modum quo antiqui templi ruinae in aedem s. Xaverio sacram educerentur, brevique tempore effectum est, ut sacra haec statio perficeretur. (Litterae Aut. Fasc. III. 271.).

Strigonii olim s. Ladislai. 1428. occ. Nicolaus.

Strigonii olim s. Laurentii. 1295. occ. Farcasius sacerdos s. Laurentii.

Strigonii olim s. Joannis Bapt. Dec. 1480. 1484. Emericus, Nicolaus de Charge, vel Cheztreg.

Suránka. Chovanecz Michael + 29. Jun. 1890. abhinc Kollárik Gabriel ord. s. Franc. prov. ss. Salv. Ab 1893. Boll Joannes admin.

Sůttô. Lucz Paulus T21. Dec. 1891. Ab 1892. Lováky Antonius.

Szárazpatak. 1663. Nováky Jacobus deleatur.

Szebeléb. Usque 1893. Laukó Michael, abhinc Novotny Joannes admin.

Szeosény. Usque 1892. Nagy Robertus, abhinc Árvay Franciscus.

Szemere. 1713. Vanyó Joannes deleatur.

Szent-Anna. A 1712—1714. Heribán Georgius.

Szent-Benedek. Usque 1894. Ondrejkovics Joannes, a m. Aug. e. a. Ozorai Joannes admin.

Szent-Gyôrgy. 1359. occ. Thomas. 1689. Andrasovics Joannes deleatur.

Szent-Ilona. A 1693—1697. Drient Andreas. 1597. Drient A. deleatur.

Szepesófalu. 1519. occ. Valentinus.

Szepes—Olaszi. 1519. occ. Joannes et 1544. Thomas.

Szered. Ab 1708-1710. Mikó Franciscus.

Szilnics. 1561. occ. Georgius Klempa Joannes + 26. Oct. 1894. abhinc Budaváry Augustinus int. adm.

Szklabonya. A 23. Aug. 1720- m. Oct. e. a. Herényi Joannes.

Szobotist. Usque 1893. Kubicza Terentius, abhinc Szeghy Ladislaus.

Szôllôs. 1713. Bolényi Michael. Usque 1891. Jůttner Carolus, abhinc Hilbert Joannes adm. mox Bócz Carolus parochus.

Tardoskedd. Usque 1893. Tichy Antonius, abhinc Machovich Julius.

Tótgurab. Usque 1891. Hilbert Joannes admin. abhinc Ribány Emericus.

Turóluka. Stephanovics Felix ex ordine s. Franc. prov. Salv. 1894. clero Adioec. adscriptus. In nota loco Sermann, lege Krmann. Quorum primus Joannes ab 1658. Danieli succesit filius similiter Daniel, qui 28. Jul. 1687. introductus. (Klein Nachrichten von den Lebensumständen Evang. Prediger. II. 229.)

Ůrméncz. Usque 1893. Csóka Ferdinandus, abhinc Hollady Eugenius.

Vadkert. 1259. occ. Valentinus mag. eccl. de Vodkert. 1778. Bacsák de Benefa Sigismundus.

Vág-Szent-Kereszt. 1630. Jancsovics Jacobus et 1647. Bogdanóczy Joannes deleantur.

Vág-Szerdahely. Inter 1332. et 1337. occ. Nicolaus 1512. occ.Brictius 1609. Vasváry Georgius. 1612. Senquiczi Mathias, post hunc a 27. Jul. e. a. - 14. Apr. 1614. Bábothy Frynciscus.

Vagyócz. In ADtu Sasvár. VADtu Miavaensi. Usque 1891. Vavrik Innocentius, abhinc Brezányi Norbertus ord. s. Franc. prov. Salv.

Vajk. Ab 1787. Sardik Gratianus. Scirolik deleatur.

Vajka. Ab 1611. Kôszeghy Joannes.

Vámos-Ladány. 1561. Bajmóczy Michael deleatur. Usque 1893. Rudolf Adalbertus, abhinc Czibulya Vilhelmus.

Varbó. Ab 1892. Birkés Actius parochus, fuit admin. ibidem.

Verbó. 1579. occ. Vadovszky Andreas et 1601. Podáczky Martinus.

Verbócz. Usque 1891. Brezányi Norbertus, abhinc Cselka Demetrius ord. s. Franc. prov. Salv. Ab 1892. Jakabovics Basilius ord. s. Franc. prov. Marianae.

Vittencz. Ab 1637-1645. Cherlay Joannes.

- - - - - - - - - - - - - - -

Árva-Varálja. 1559. Perina Ladislaus deleatur. 1647. occ. Banóczy Martinus. A 4. Apr. 1698. Korom Martinus. Usque 29. Jan. 1737. Sprenczel Jacobus.

Bábaszék. A 13. Dec. 1673. Cornelius Joannes et in Szász.

Barka. A 13. Oct. 1724. Demény Joannes et in Lucska. A 7. Dec. 1747- 23. Mart. 1768. Valassik Joannes et a 30. Sept. 1775. Hajnakôi Joannes.

Bást. Ab 1687-1718. Csabi Benedictus. A 4. Apr. 1742. Paál Josephus + 16. Sept. 1753.

Berencs. 1657. occ. Berzeviczi Lucas.

Bossán. Inter 1332. et 1337. occ. Petrus s. Martini de Vossan. 1693. occ. Mácsy Georgius.

Búcs. 1561. occ. Nicolaus.

Csetnek. Inter 1332. et 1337. occ. Joannes s. Mariae de Chitnik.

Csered. 1700-1702. Jancsovics Paulus.

Divény. A 27. Maji 1677. Mikovicz Georgius.

Dobrona. 1674. Radosnay Joannes deleatur.

Dubova. A 19. Mart. 1711. Zabreczky Georgius.

Durand. 1519. occ. Martinus, 1539. occ. Casparus et 1542. occ. Andreas.

Felsô-Vesztenicz. 1657. occ. Novoszedlik Georgius.

Gaidel. 1464. occ. Martinus plebanus de Gaidelhota.

Gesztete. 1714. occ. Bolgár Michael licent.

Gôrgô in cottu Scep. 1519. occ. Matthaeus. Ab 1765. Budaházy Ladislaus.

Harkács. A 26. Jun. 1764. - 5. Dec. 1773. Kovács Michael et a 13. Dec e. a. - + 1775. Pap Franciscus.

Hárskút. A 17. Apr. 1703. - 31. Dec. 1710. Balogh Georgius. A 1711. - 25. Jan. 1714. Riberics Joannes. A 24. Jul. 1770. Szuhányi Josephus. 1721. loco Tancsi, lege Fáncsi.

Ipoly-Bolyk. Ab 1774. Horváth Petrus.

Karancskeszi. A 18. Jul. 1665.-1668. Csiky Stephanus et in Salgó-Tarján.

Karpona. A 16. Apr. 1711.-1720. Bellay Joannes, abhinc usque 1725. Gajon Lucas.

Kis-Apony. Inter 1332. et 1337. occ. Gerardus plebanus de Opan. Ab 1657. Bartány Nicolaus, Bárány deleatur.

Koloss. Ab 1693-1697. Bajoni Andreas.

Konossó. A 28. Oct. 1722- m. Febr. 1725. Kapray Martinus.

Koos. Ab 1724-1731. Grammantik Mathias. Ab 1731. Ballus Georgius. Baluch deleatur.

Kosztolnafalu. A 10. Jun. 1690- 16. Maji 1691. Paulovics Georgius. A 19. Aug. 1692- 17. Apr. 1693. Falyár Franciscus. A 25. Aug. 1697. Tamaskovics Joannes. A 8. Jul. 1702- 7. Maji 1703. Dankovics Joannes. A 9. Maji 1703- 13. Nov. 1705. Talián Martinus. A 27. Aug. 1776. Gyurics Joannes.

Kovarcz. 1646. Crispini Stephanus deleatur.

Kôrmôczbánya. 1317-1337. occ. Nicolaus plebanus de Cremnicz: „In Sanisbana“ deleatur. 1697. occ. Kaprini Joannes.

Kraszna-Horka-Váralja. Inter 1332. et 1337. Nicolaus sacerdos OO. SS. De Crasviorha A 28. Aug. 1683-1686. Zsembery Georgius. Usque 1716. Ujvendéghy Franciscus. A 25. Apr. 1716. - 27. Jan. 1754. Zsarnóczy Andreas. 1726. Paukovics Paulus deleatur.

Kvacsán. A 1738. - + 26. Jun. 1760. Horánszky Georgius.

Leibitz. 1519. occ. Matthaeus. Fritsch Jacobus + 1542. A 13. Jul. e. a. Lewdischer Georgius. 1544. occ. Georgius senior.

Lechnicz. 1519. occ. Albertus.

Lethánfalva. 1519. occ. Ambrosius.

Liptó-Szent-András. Inter 1332. et 1337. Paulus plebanus s. Andreae de Liptovia.

Liptó-Szent-Iván. 1677. occ. Czepnak Joannes.

Litke. A. 19. Sept. 1730-1732. Szcsaszni Michael.

Lomnicz. 1519. occ. Joannes.

Lôcse. Hermmanus + 29. Nov. 1407. Jacobus + 19. Nov. 1513. A 2. Febr. 1517-1522. Henkel Joannes. A 11. Dec. e. a. - + 9. Nov. 1529. Henkel Sebastian. A 15. Nov. e. a. Henczkel Joannes. Sontag Valentinus + 1530. A 10. Nov. e. a. Moller Georgius. Sturmius Martinus + 8. Jul. 1601. A 15. Febr. 1602-1632. occ. Zabler Petrus. 1656. occ. Bogner Bartholomaeus. Diarium civitatis Leutschoviensis ab 1596-1625. in bibliotheca E. M. S. inter MSS. Batthyaniana.

Lutila. 1755. Jelenovics Michael deleatur.

Markusfalva. 1519. occ. Joannes.

Mátyásfalva. 1519. occ. Petrus.

Méhi. Paulovics Michael, Josephus + 1742.

Menhárd. 1466. occ. Servatius. 1519. - + 1535. Melchior. 1543. occ. Joannes.

Mindszent. 1519. occ. Benedictus. Ab 1674. - + 15. Nov. 1765. Kolbay Michael.

Můllenbach. 1519. occ. Matthaeus.

Nagy-Lovcsa. A 18. Jun. 1695. - m. Sept. 1695. Benkovics Georgius.

Nagy-Palugya. Ab 1686- 4. Apr. 1698. Simonovics Georgius.

Nagy-Rôcze. 1516. occ. Casparus plebanus de Rauschenbach.

Nagy-Szalók. 1519. occ. Benedictus. Urbanus + 29. Maji 1552.

Nagy-Szuha. Inter 1332. et 1337. Benedictus pleb. de Suca.

Nagy-Urgócz. 1332. occ. Nicolaus sacerdos de Ugroti.

Német-Lipcse. Inter 1332. et 1337. Amandus (Arnoldus) pleb. de Lips in Liptovia. A 14. Mart. 1672. Martinkó Martinus. A 1690-1692. Jancsó Jacobus.

Neosolium. 1561. plebania vacat, sed sunt tres concionatores: Placzkó Jacobus, Georgius et alter Georgius. In hospitali Steger Raphael.

Novák. 1630. occ. Kozáky Andreas. Novák Andreas et 1633. P. Kozák deleantur.

Osgyán. Inter 1332. et 1337. occ. Marcus de Osyan.

Oslány. Dominicus sacerdos de Hoslány.

Pápa. 1680. occ. Fekete Martinus.

Paraszt-Dubova. Inter 1332. et 1337. Georgius pleb. de Dubova.

Polonka. 1400. occ. Petrus de septem Tiliis.

Rabcsicza. 1756. Grotovsźky Joannes del.

Répás. 1519. occ. Briccius.

Rózsahegy. Inter 1332. et 1337. occ. Nicolaus pleb. de Rosenberch. 1672. Nemcsányi Nicolaus S. J. primus post abitum ministrorum.

Ruszkinocz. 1519. Blasius in Rosquin.

Sajó-Půspôki. A 1725-1727. Pál Josephus.

Salgó-Traján. Inter 1332. et 1337. - + 15. Apr. 1776. Lubik Georgius adm.

Schavnik. 1519. occ. Martinus pleb. de Schebnik.

Svábócz. 1428. occ. Thomas. 1519. occ. Martinus pleb. de Suevi.

Szent-Anna. A 1712-1714. Heribán Georgius.

Szent-Ilona. A 1693-1697. Drient Andreas. 1597. Drient A. deleatur.

Szepes-Ófalu. 1519. occ. Joannes.

Szepes-Olaszi. 1519. occ. Joannes et 1544. Thomas.

Szielnicz. 1561. occ. Ladislaus, 1626. occ. Bosnai Mathias.

Szlatvin. Ante 1763. Fabriczy Ignatius.

Szolcsán. 1657. occ. Hajnos Nicolaus.

Szucsán. 1639. Révay Franciscus deleatur.

Teplicska. Blasius + 1519.

Topporcz. 1519. occ. Joannes.

Valaszka-Béla. A m. Majo 1697. 17. Maji 1700. Kupeczky Jacobus.

Vidernik. 1519. occ. Joannes.

Zólyom. 1561. occ. Georgius.

Zsakócz. Krivánszky Daniel + 1744.